Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak barmani to robią, że cocktaile, tak dobrze wyglądają i jeszcze lepiej smakują?

Jak barmani to robią, że cocktaile, tak dobrze wyglądają i jeszcze lepiej smakują?


„Powiedzcie czego oczekujecie od cocktailu, jakie wspomnienia ma on przywodzić, a my zabierzemy Was w niesamowitą podróż”.
Wszystko zaczyna się od rozmowy z Wami. Nowożeńcy, goście, solenizanci i solenizantki. W końcu każdy z Was zna najlepiej swoich gości i wie, jakie mogą być ich oczekiwania.

Punkt pierwszy to motyw przewodni imprezy, koktajle powinny być błyszczące z bąbelkami czy wytrawne ? Mają nawiązywać do lat 80-tych lub kultury danego kraju, a może jakiegoś kultowego filmu ? Jeszcze bardziej inspirują nas takie pomysły. Następnie przychodzi czas na dobór odpowiednich składników takich jak bazowe alkohole, własnoręcznie przygotowywane przez nas syropy, elementy jadalne czy ozdobne, które będą stanowić dekoracje dla naszych kompozycji, warto dodać, że jeśli o czymś zapomnicie, nie martwcie się ! Zawsze jesteśmy gotowi do wprowadzania kolejnych zmian czy dodawania kolejnych pozycji.

Jednak to, co stanowi o rozpiętości naszego wachlarza koktajli, to wiedza naszych barmanów, na podstawie wybranego przez Państwa asortymentu są oni w stanie stworzyć dziesiątki jak nie setki, kompozycji koktajlowych, które różnią się tylko wyglądem i smakiem, ale również sposobem powstawania, przez co goście przy barze nigdy nie zaznają uczucia monotonii, czy też rutyny.

To właśnie dzięki rozmowie z każdym z Was z osobna jesteśmy w stanie przygotować tak wiele, zawrzeć ulubione smaki, zawszeć kawałek waszego codziennego lub wymarzonego życia w tym małym niepozornym naczyniu. Poznawanie Was sprawia nam ogromną radość, chyba największą w całej naszej pracy.
Pamiętajmy, żeby nie bać się rozmowy, nie zamykać się na ramy zwykłego menu, które kryje w sobie o wiele więcej tajemnic niż możemy sobie wyobrazić, a najważniejsze, żeby menu i koktajle tworzyć razem.

Mateusz Kasprzyk, Head Bartender

 

Slider
Slider