Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kelnerze, czy Ci nie żal?! Nie marnuj czasu! Miej swój styl!

Posłuchaj, każdy gdzieś pracuje, każda praca ma swoje plusy i minusy! Nie marnuj czasu, rozwiń skrzydła, żyj ambitnie!

Po 12-godzinach wracasz do domu, często jest już po 23:00. Siadasz na kanapie, zrzucasz buta, myślisz sobie, ja pier..nicze, ostatnia czysta koszula i wrzucasz ją do pralki, żeby na rano była świeża! W końcu zaczynasz o 08:00. A może wracasz do domu, wstępujesz do Żabki po zimne pi..cie i wpadasz do kumpla na końcówkę meczu? Pracujesz w restauracji, a może w hotelu podajesz śniadania? Bolą Cię nogi a może ręka od noszenia tacy? Lubisz swoją pracę? Dobrze zarabiasz? To uważaj co mam Ci do powiedzenia.

 

Każdy gdzieś pracuje, każda praca ma swoje plusy i minusy! Nie marnuj czasu, rozwiń skrzydła, żyj ambitnie! Odsuń na bok myślenie o stereotypowym kelnerze, który jest od przynieś- wynieś- pozamiataj – miej swój styl!
Zostań gospodarzem w swojej restauracji czy hotelu, gospodarzem, takim samym, jakim jesteś w swoim własnym domu! Serdecznym, gościnnym, miłym, z żartem, wyczuciem, pomocną ręką, radą, ciekawostką, dobrym słowem i uśmiechem!
Nasza praca nie polega na sztywnych zasadach czy regułach. Oczywiście działamy wg schematu, gość zamawia, Ty podajesz itd. Jednak ten schemat składa się z wielu, wielu działań, które zależą tylko i wyłącznie od Ciebie!

I nie! To nie wymaga od Ciebie dużej pracy, często te wszystkie drobiazgi, o których zdarza nam się zapominać w codziennym biegu, mogą tworzyć Twój styl.

Co to jest Twój styl? Już tłumacze.
Na przykład branża fryzjerska, możesz wybrać miłą panią Basię, która czesze wszystkie starsze Panie w okolicy albo nowoczesną Ankę, która regularnie jeździ na szkolenia i pokazy! Każda z nich ma swój styl pracy.
Ty możesz być podawaczem jedzenia, który odbębnia zmianę i idzie do domu, a możesz być kelnerem, o którego będą prosić goście przy rezerwacji. Bo masz swój styl kelnerki, swój sprawdzony żart w kieszeni, kilka szczerych uśmiechów, rozmówki dla zainteresowanych, kilka ciekawostek z porannego Twittera, sztamę z kuchnią i barem! Być może umiesz zakręcić tacą, by rozbawić dzieci, przynieść tacę pełną kufli, trzymając ją wysoko nad głową, a może po prostu masz w sobie mnóstwo energii, która kipi i zaraża wszystkich dookoła.
Bierz z życia garściami, zmieniaj się na lepsze, bądź gastro królem!

Myślę, że każdy z nas lub większość, miało kiedyś pracę w stylu, o nie! Znowu poniedziałek, nie chce mi się patrzeć na tych ludzi i na drętwą atmosferę..ugh!
Być może nadal tam pracujesz?
Kelnerze, czy Ci na żal?! Nie marnuj czasu! Zmień coś, jeśli nie wiesz, jak to zrobić wpadnij do nas na szkolenie, lub sięgnij po literaturę, polecam pozycje: „Gościnność, Sztuka dobrej obsługi w gastronomii” P. Siwiec, A. Pawłowski MS lub „Sztuka usługiwania” – Aldona Janasik, Dorota Zarczuk.

Jeśli Twój styl kelnerski spowoduje, że będziesz miał więcej gości, więcej napiwków, wyższe wynagrodzenie lub stanowisko, większą satysfakcję z pracy, lepsze stosunki ze współpracownikami a w dodatku goście będą pytać właśnie o Ciebie – to czy nie warto spróbować?!
Nie czekaj, działaj!

Michał Nowak, General Manager

Slider
Slider